Ana sayfa Atatürk Hakkında Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

Atatürk’ün Öğrenim Hayatı

373
0

Küçük Mustafa, okul hayatına annesi Zübeyde Hanımın isteği üzerine mahalle mektebinde başladı. Ancak kısa bir süre sonra babası Ali Rıza Efendi onu daha modern bir okul olan Şemsi Efendi Okulu’na yazdırdı.

Ali Rıza Efendi’nin vefat etmesi üzerine öğrenimine bir süre ara vermek zorunda kaldı. Kısa bir süreliğine kız kardeşi Makbule ile birlikte annesi tarafından Selanik yakınlarında Langaza’daki Rabla Çiftliğine dayısının yanına götürüldü. Zübeyde Hanım bu şartlar altında bile onu okulsuz bırakmak istemiyordu. Bir süre özel hoca tutmasına karşın Mustafa’nın iyi bir okulda eğitim almasını istiyordu. Bu yüzden tekrar Selanik’e döndüler.

Bundan sonraki süreçte ilk olarak Selanik Mülkiye Rüştiyesi’ne kaydoldu. O sıralar askerlik mesleğine büyük ilgi duymaya başlayan Mustafa, orta öğrenimini bu okulda tamamlamadan Selanik Askeri Rüştiyesi’nin sınavlarına gizlice katılarak bu okulun üçüncü sınıfına kaydoldu. Selanik Askeri Rüştiyesi’nden sonra Makedonya’da bulunan Manastır Askeri İdadisi’ne devam etti. Ardından İstanbul’da Harp Okulu ve Harp Akademisi’ni başarıyla bitirerek Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle ordu saflarına katıldı.